Hakkında

1995 yılında İstanbul’da doğdu. İstanbul Aydın Üniversitesi İnsan Kaynakları Bölümü’nden mezun olduktan sonra Anadolu Üniversitesi’nde İşletme Bölümü’nü bitirdi. Çocukluğunda okul takımında voleybol oynayan, hareketliliği seven ve sporla iç içe biriydi. Pilatesle tanışma hikayesi ise hamilelik döneminde başladı. Bu egzersiz metodunu kendini daha dinamik hissetmesine vesile olarak gördü, spor salonlarında bisiklet çevirmeye pek benzemiyordu. Bu, keyifli ve bir o kadar da bağımlılık yaratan bir şeydi. “Yaparken keyif aldığım bir şeyi neden insanlara faydalı olmak amacıyla eğitimini alarak aşılamayayım ki?” düşüncesiyle eğitmenlik için ilk adımını atmış oldu. “Türkiye Jimnastik Federasyonu 1.Kademe Pilates Antrenörlük” kursuna katıldı. Sonrasında “Balanced Body University Mat ve Reformer Pilates” eğitimini tamamlayarak BAPS Academy bel fıtığı, boyun fıtığı ve postür bozuklukları gibi çeşitli workshop programlarına katıldı. Şu an ise “Yeşilköy Valencia Pilates” bünyesinde eğitmenlik yapmaya devam etmektedir.

PİLATESE BAŞLAMAK İÇİN SEBEP: SAĞLIKLI BİR HAMİLELİK

HAMİLE PİLATESİ NEDİR ?
Pilates bir egzersiz metodudur ve bu metot bize diyor ki: “Durmak yok!”. Normal bir bireyin pilates yapmasıyla, hamile bir bireyin pilates yapması arasındaki tek fark; pilateste ağırlık merkezinin karın bölgesi, hamile pilatesinde ise pelvik bölgesi olmasıdır. Dolayısıyla hamile pilatesinde sizi yormayacak ve rahatlamanızı sağlayacak egzersizler yer alıyor. Bunlar daha çok kan dolaşımını hızlandıracak hareketlerdir. Pelvik bölgenizin güçlenmesi demek daha kolay bir doğum gerçekleştirmeniz demektir.
Bilimsel araştırmalar neticesinde hamilelik öncesi düzenli spor yapan anne adaylarının doğum öncesi ve sonrası dönemleri, spor yapmayanlara kıyasla daha rahat geçirdikleri; genellikle de sorun yaşamadan doğum yaptıkları kanıtlanmıştır.

HAMİLEYKEN PİLATESE NE ZAMAN BAŞLAMALIYIM ?
Eğer daha önce pilates yapmadıysanız, doktorunuzun da onayıyla gebeliğin 12. ile 16. haftasında, haftada 2-3 kez pilates yapabilirsiniz. Hiç pilates yapmamış bir anne adayının hamileliğinin son trimesterinde pilatese başlaması tavsiye edilmez.

HAMİLELİKTE PİLATES NE FAYDA SAĞLAR?
Normal, sağlıklı bir bireyin vücut ağırlık merkezi omuzlarından başlayan, kalçasından topuklarına kadar giden bir çizgi doğrultusunda geçer. Hamilelik sürecinde, bebeğin büyümesine bağlı olarak büyüyen rahim, annenin ağırlık merkezinin öne doğru yer değiştirmesine neden olur. Omuzlar öne doğru eğildikçe bel boşluğu artar ve karın kasları iyice zayıflar. Buna bağlı olarak postür bozukluğu yaşanması kaçınılmazdır. Hamilelikte omuzların yer değiştirmesi ve göğüs ön duvarı kaslarının zayıflaması solunum kapasitesini de azaltacaktır. Bu nedenle “nefes egzersizleri” hamilelik süresince yapılması gereken en önemli egzersizlerden biridir.

PİLATESİN FAYDALARI
• Pilates doğumu kolaylaştırabilir.
• Karın ve kalça kaslarını güçlendirir.
• Sırt ağrısını geçirir.
• Gereksiz ve fazla kilo alımının önüne geçer.
• Rahatlamanıza yardımcı olur.