Sıkça Sorulan Sorular

SORU 1) Bebeğimin gelişimini bilmem neden önemlidir?

Çünkü gelişim anne karnında başlayan bir süreçtir. Gelişimin hem hamilelik sürecinde hem de bebek dünyaya geldiğinde desteklenmesi çok önemlidir. Biz, bu programda hayata katacağımız yeni bireyin gelişimini her yönüyle konuşup sizi bilgilendirirken olası durumlara karşı da sizden desteğimizi esirgemeyeceğiz.

Soru 2) Son gebelik ayıma girdim, programa katılsam bana yararlı olur mu?

Son gebelik ayında olan gebelerde endişe ve korku oldukça arttığından hem bebeğiniz için hem de kendiniz için programa gelmenizde oldukça yarar vardır. Bu aşamada bebeğiniz ve kendiniz ile ilgili karar vermeniz gereken tercihleriniz olabilir. Bu korku ve endişe olumsuz sonuçlara neden olabileceği için program da gelerek doğru bilgilendirilme sonrasında sağlıklı kararlar alıp korku ve endişelerinizden kurtulabilirsiniz.

Soru 3) Doğumda uygulanan müdahalelerden korkuyorum. Müdahale uygulanmasa olmaz mı?

Bu program da doğumdaki bütün müdahalelerin sebebi ve önemi hakkında bilgilendirileceksiniz. Olası bir durumda müdahalelerin artı- eksi yönlerini bildiğiniz için sizin ve bebeğinizin yararına yapılacak bu müdahalelerde nasıl davranacağınızı öğreneceksiniz. Yapılan müdahalelerin sağlıklı bir doğum için ne kadar büyük bir önem taşıdığının farkına varacaksınız.

Soru 4) Gebelikte “Sen iki canlısın, daha çok yemelisin.” mantığı ne kadar doğrudur? 

Gereğinden fazla yemek yeme durumu, sanılanın aksine hem anne hem de bebek için ileri dönemlerde risk oluşturabilecek bir durumdur. Hamile bir kadının enerji ihtiyacı, bebeğin büyüme ve gelişimi için fazladan alması gereken besin grupları vardır. Ancak bu besin gruplarını ve miktarlarını annelerin doğru ve dengeli bir şekilde ayarlaması gerekmektedir. Fazladan alınan besinler, annenin hamilelik süresince alması gereken normal kilonun üstüne çıkmasına neden olabilir ve bu durum hem bebeğin hem de annenin sağlığı için ciddi sorunlar oluşturabilir. Bu yüzden; hayatımızın her evresinde olduğu gibi yeterli ve dengeli beslenme, en doğru beslenme modelidir.

Soru 5) Genellikle gebelik öncesinden başlayarak anne adaylarına folik asit takviyesi verilmesi söz konusudur. Peki folik asit gebeler için neden bu kadar önemlidir?

Folik asit, 28. günden itibaren kapanma yoluna giren noral tüplerin doğru ve sağlıklı bir şekilde kapanması için önemli bir mineraldir. Noral tüpler ise beyin ve sinir sistemi gelişimi açısından oldukça önemlidir. Hamilelikte istenmeyen komplikasyonlardan biri de tüp defektleridir. Bu defektlerin oluşmaması için folik asit tüketimi oldukça önemlidir.

Folik asit; Brüksel lahanası gibi koyu yeşil yapraklı sebzeler; kıvırcık, lahana, olgun ıspanak, kuşkonmaz da dahil olmak üzere pancar, marul ve kırmızı biber gibi sebzelerde de bulunmaktadır.

Soru 6) Son zamanlarda sıkça duyduğumuz iyot mineralinin gebelikteki önemi nedir? 

İyot, gebelikte bebeğin beyin ve sinir sisteminin gelişimine katkı sağlar. İyot eksikliği, dünyada en yaygın önlenebilir zekâ geriliği ve beyin hasarı sebebidir. Gebelikte iyot eksikliği; düşük oluşumu, gebelik zehirlenmeleri, doğum sonrası kanama riski, erken doğum ve anne karnında bebek ölümlerine de sebep olabilmektedir.

Soru 7) Laktasyon yani emzirme döneminde süt artışı nasıl sağlanabilir? 
     Süt artışı için annenin psikolojisi çok önemlidir. Annenin bebeğine yeterli geldiğini hissetmesi, bebeği ile arasındaki iletişimi süt artışı için en önemli faktördür. Bebek her istediğinde onu emzirmek de artış için etkili olacaktır. Beslenme noktasına bakıldığı zaman ise bol bol su içmek, sebze ve meyve grubunu özellikle yeşil yapraklı sebzeleri yeterli seviyede yemek süt artışında etkili olacaktır. Tabi ki burada bebeğinizde ve sizde gaz problemi oluşturmayacak besinleri seçmek de çok dikkat edilmesi gereken bir durumdur.

info@dogumpsikolojisi.org adresinden veya WhatsApp üzerinden bizimle iletişime geçebilirsiniz.